گلمیخ عرشه فولادی چیست؟گلمیخ برشگیر های سقفهای کامپوزیت عرشه فولادی 

به دلیل استفاده از گلمیخ های استاندارد در سقفهای عرشه فولادی که قطر پایه آنها 19 میلیمتر و ارتفاع 100 میلیمتر برای ورقهای با ارتفاع گام ذوزنقه ای 60 میلیمتر و گلمیخ با ارتفاع 115 میلیمتر جهت ورقهای با ارتفاع گام ذوزنقه ای 75 میلیمتر ، به روش قوس الکتریکی با دستگاه های Stud welding به تیرهای سازه فلزی جوش میگردد .


What-is-the-flame-of-a-steel-deck?

گلمیخها باید از جنس میله های سرد کشیده شده باشد. سطح قطعه ای که گلمیخها به آن جوش می شوند باید عاری از هرگونه فلس،زنگ،رطوبت ویا هرگونه مواد مضری که مانع از انجام یک جوش مطمئن و خوب می شوند، باشد. این سطوح ممکن است با برس سیمی سنگزدن تمیز شوند.

حلقه سرامیکی  به کارگرفته شده در اجرا می بایست کاملاً خشک و عاری از هرگونه رطوبت باشد ، وجود رطوبت در سرامیک باعث میگردد در زمان برقراری قوس الکتریکی و بالارفتن ناگهانی دمای مقطع گلمیخ و سرامیک، رطوبت داخل سرامیک ناگهان تبخیر گردد و این بخار ایجاد شده فی مابین گلمیخ و سطح تیر ایجاد تخلخل کرده و کیفیت جوش را به شدت کاهش میدهد، توصیه میگردد حتی در صورتیکه احساس میکنید سرامیک خشک است باز هم آن را درون آون قرار دهید و به مدت 60 دقیقه نگه دارید تا رطوبت آن کاملا گرفته شود.

Flames-of-steel-deck
جوش گلمیخ

حفاظ قوسی یا حلقه سرامیک حافظ جوشکاری باید بطور کامل خشک باشد.اگر به دلایلی مثل رطوبت موجود در هوا یا اثر باران مرطوب شده باشد باید قبل از استفاده به مدت 2 ساعت در دمای 120 درجه قرار گیرد تا بطور کامل خشک باشد.
فواصل طولی و عرضی برشگیرهای گلمیخ از یکدیگر و همچنین فاصله آنها از لبه بال تیر یا شاهتیر نسبت به آنچه که در نقشه ها نشان داده شده می تواند حداکثر 25 میلیمتر مغایرت داشته باشد.حداقل فاصله لبه پایه گلمیخ از لبه بال تیر مساوی قطر گل میخ بعلاوه 3 میلیمتر است .این فاصله نباید کمتر از 38 میلیمتر باشد.

Wool

                                                                    تست جوش گلمیخ

Run-Hollywood-with-Master-Welding

در مورد گلمیخهایی که در داخل بتن مدفون می شوند حلقه سرامیکی باید شکسته و برداشته شود. در مورد سایر گلمیخها شکستن حلقه سرامیکی اجباری نیست لیکن بهتر است انجام شود.

علاوه بر بازرسی عینی آزمایش باید شامل خم کردن گل میخ به اندازه تقریبی 30 درجه پس از سرد شدن باشد. آزمایش خم را می توان به کمک یک اهرم و نه ضربات چکش انجام داد.در دمای کمتر از 10 درجه سانتیگراد انجام آزمایش خمش باید با بارگذاری آهسته صورت گیرد تا گل میخ در اثر ترد شکنی از بین نرود. هنگامیکه یک گلمیخ غیر قابل پذیرش از سطح عضو تحت تنش کششی برداشته می شود سطحی که گلمیخ مورد نظر از آن قسمت حذف شده باید سنگ زده شده و صاف و همسطح گردد. گلمیخها با استفاده از تجهیزات خودکار جوشکاری گلمیخ که به یک منبع انرژی جریان یکسو با قطبیت مثبت متصل است جوش داده شوند.دستگاه استاد ولدینگ (Studwelding)

در حین جوشکاری تفنگی مربوطه باید تا زمان سفت شدن فلزلت مذاب در موقعیت اولیه جوشکاری و بدون حرکت نگاه داشته شود.
در حالتیکه دمای فلز پایه کمتر از 18- می باشد یا سطح جوشکاری مرطوب است باید از انجام جوشکاری پرهیز کرد. در متراژهای پایین و یا در پروژه هایی که امکان تامین برق سه فاز مورد نیاز مقدور نیست میتوان از اینورتر جهت جوش مستقیم گلمیخ به سازه فلزی استفاده نمود در این روش می بایست قبلاً ورق گالوانیزه در محل اتصال گلمیخ بریده شود و سپس گلمیخ جوشکاری گردد ، در هر حال باید آزمون تست جوش گلمیخ با اهرم با زاویه 60 درجه انجام گیرد و گلمیخ نباید از محل اتصال جوش شکسته و یا جدا گردد.


Master-Welding

روش اصولی اجرای گلمیخ


روش اجرا بدین شکل است که گلمیخ توسط هولدر گلمیخ گیر گان و یا تفنگی دستگاه نگاه داشته می شود و قوسی الکتریکی بسیار قوی بین گلمیخ و سطح ورق گالوانیزه عرشه فولادی ایجاد میگردد ، اگر به سطح زیرین گلمیخ دقت کرده باشید زائده ای کروی شکل را خواهید دید که معمولاً از جنس آلومینیوم و با درجه ذوب بسیار پایین می باشد ، این اختلاف درجه ذوب باعث میگردد که در همان صدم ثانیه اول با ذوب ناگهانی این زائده انفجاری کوچک در محل ایجاد میگردد و این انفجار باعث برداشته شدن ورق گالوانیزه عرشه فولادی در محل اتصال می گردد . سپس  در محل اتصال با ادامه دار شدن قوس الکتریکی روی تیر منطقه مذاب ایجاد میگردد و تفنگی دستگاه به صورت اتوماتیک گلمیخ را درون ماده مذاب فرو میکند ، میزان فرو رفتن گلمیخ درون ماده مذاب و همچنین سرعت فرو رفتن آن توسط دستگاه استاد ولدینگ قابل تنظیم است که با تجربه ای که اپراتور دستگاه دارد کنترل و تنظیم میگردد. شعله پوش سرامیکی دندانه دار که در زمان اجرا گلمیخ درون آن قرار داده شده دو کار انجام میدهد،

Run-Glamor

  اول اینکه از پاشش مواد مذاب در زمان فرو بردن گلمیخ جلوگیری می نماید و دوم اینکه باعث ایجاد حلقه اتصال به دور گلمیخ می گردد.
توصیه میشود حتماً از شعله پوش سرامیکی خشک استفاده نمایید ، زیر رطوبت سرامیک در زمان ایجاد قوس باعث به وجود آوردن بخار آب میگردد که در کیفیت جوش بسیار تاثیر دارد ، اگر حلقه های سرامیکی شما در اثر بارندگی شب قبل و یا رطوبت محل مربوط شده اند آنها را چند ساعت در آون قرار دهید تا رطوبت آن کاملاً گرفته شود .
پس از فرو رفتن گلمیخ درون حوضچه مذاب اپراتور باید به نکات زیر توجه کند :

1- گان و یا تفنگی را کاملاً به صورت عمودی نگه داشته باشد ، تراز کروی روی گان دستگاه در عمود نگه داشتن آن بسیار موثر است ، عمود نگه نداشتن دستگاه باعث می گردد که انتهای گلمیخ به صورت یکنواخت ذوب نمیگردد و این امر در استحکام اتصال به شدت موثر است .
2- از لرزش دست در هنگام اجرای گلمیخ پرهیز گردد .
3- پس از فرو رفتن گلمیخ درون حوضچه مذاب برای مدت 3 ثانیه و تا سرد شدن حوضچه مذاب دستگاه را ثابت و بدون تکان نگاه دارد .

GlamorHow-to-work-with-Master-Welding-machine

به یاد داشته باشید ما دو نوع شعله پوش سرامیکی داریم :
شعله پوش سرامیکی با دندانه های درشت
شعله پوش سرامیکی با دندانه های ریز

شعله پوش و یا حلقه سرامیکی دندانه ریز مناسب برای اجرای گلمیخ در محلهایی است که گلمیخ مستقیم روی تیر انجام می گیرد و ورق عرشه فولادی در آن قسمت موجود نیست .

شعله پوش و یا حلقه سرامیکی دندانه درشت نیز برای سطوحی که ورق گالوانیزه عرشه فولادی وجود دارد مناسب است
شعله پوش یا حلقه سرامیکی

نحوه کار با دستگاه استاد ولدینگ

همیشه بین مشاور و مجری عرشه فولادی بر سر اجرای گلمیخ بر روی راه پله ها و سطوح شیبدار با شیب بالا بحث وجود دارد، مجری اعلام میکند کیفیت جوش گلمیخ روی سطوح شیبدار به دلیل فرار مواد مذاب نامطلوب انجام میگردد و مشاور و یا ناظر هم اصرار میکند که حتماً باید جوش مطلوب انجام گیرد.
البته استدلال مجری درست و منطقی است اما برای آن راه حلی وجود دارد: اخیراً شرکت تولد گلمیخ بتا اقدام به تولید شعله پوش سرامیکی نیم دندانه نموده است به این صورت که نیمی از حلقه سرامیکی دارای دندانه و نیم دیگر به صورت صاف می باشد ، قسمت صاف باید در زمان اجرا رو به پایین سطح شیبدار باشد تا از فرار مواد مذاب جلوگیری نماید .
Run-Quality-Flower

در کیفیت اجرای مطلوب گلمیخ نکاتی وجود دارد که در اینجا به اختصار به آن می پردازیم :

1- در حین جوشکاری تفنگی مربوطه باید تا زمان سفت شدن فلزلت مذاب در موقعیت اولیه جوشکاری و بدون حرکت نگاه داشته شود.

2- در حالتیکه دمای فلز پایه کمتر از 18- می باشد یا سطح جوشکاری مرطوب است باید از انجام جوشکاری پرهیز کرد.

3- از گلمیخ با کیفیت مناسب و دارای کربن پایین و دارای تاییده استفاده کنید . برند بتا و گام دو برند خوشنام و با کیفیت می باشند  نحوه شناسایی و مرغوبیت گل میخ

4- طول کابل دستگاه و همچنین نوسان برق در کیفیت جوش تاثیر میگذارد به مطلب مشکلات برق سه فاز و دیزل ژنراتور  رجوع کنید .

5- برای تست جوش گلمیخ روش استاندارد خم کردن گلمیخ به وسیله اهرم تا زاویه 30 درجه می باشد مطابق فیلم تست خمش جوش گل میخ.


Top