اجرای گلمیخ توسط دستگاه استاد ولد

 

جهت اجرای برشگیر به روش ذوبی یا همان گلمیخ توسط دستگاه استاد ولدر (Stud Welder) به توانی در حدود ۱۳۰ kw (کیلووات) نیاز است. این توان برق مصرفی را به دو روش می توان تامین نمود.

چنانچه در منطقه ای کار میکنید که امکان برق رسانی به آن دشوار یا غیر ممکن و یا با هزینه بالا میسر است استفاده از روشهای جایگزین که نیازی به برق سه فاز ندارد توصیه میگردد :


 1- استفاده از گلمیخ های پیچی که به صورت خودکار درون مقطع تیر پیچ میگردند .


گل میخ پیچی


جزئیات اجرای گل میخ پیچی

 2- استفاده از گلمیخهای L شکل که به وسیله میخهای دوپرچ با چاشنی انفجاری به مقطه تیر پرچ میگردند

گلمیخ Lنحوه اجرای برشگیر پرچی
  1. تامین برق توسط دیزل ژنراتور
  2. تامین برق توسط برق سه فاز شهری

تامین برق توسط دیزل ژنراتور

جهت اجرای صحیح گلمیخ بسته به تنظیمات دستگاه و شرایط اجرایی ساختمان  به ژنراتوری با توانی بین ۱۶۰ تا ۲۵۰ KVA (کیلو ولت آمپر در بازار به کاوا معروف است) نیاز است.

آمپر اولیه دستگاه، زمان جوشکاری، طول کابل ها، ضخامت رنگ تیرها، چند لایگی ورق ها (Over Lap)، سختی موضعی تیرها (بر اساس تنش های حرارتی) و غیره از عمده عوامل تعیین کننده توان ژنراتور مورد نیاز در بازه کاوایی قید شده هستند.

لازم به ذکر است توان اسمی و عملی ژنراتورها با هم تفاوت دارند. لذا ممکن است ژنراتوری با توان ۱۸۰ کاوا قادر به تامین برق مورد نیاز دستگاه استادولدر نباشد که مسلما نشان دهنده کم بودن توان عملی ژنراتور نسبت به توان اسمی آن است. همواره فروشنده یا موجر ژنراتور نسبت به توان واقعی دستگاه خود اطلاع دارد لذار پرسش این سوال جهت حصول اطمینان ضروری است.

تامین برق توسط برق سه فاز شهری

هر چند این مورد توصیه نمی شود اما به هر حال یکی از روش های تامین برق دستگاه استادولدینگ محسوب می شود. در صورت تامین برق سه فاز شهری یا صنعتی با فیوز 63آمپر با آمپر دهی ۴۰۰ برای هر فاز می توان از آن استفاده کرد اما همواره بدلیل نوساناتی که در فازها بدلیل بارکشی غیر مساوی وجود دارد حصول سه فاز یکسان به سختی امکان پذیر است که نتیجتا به دستگاه استادولدینگ و همچنین کیفیت جوش صدمه وارد خواهد کرد.

استفاده از برق سه فاز 63 آمپر در صورتیکه طول کابل برق منتهی به دستگاه بیشتر از 30 متر نباشد با دستگاه استاد ولدینگ گام و رصب امکان پذیر می باشد .

 

در بسیاری از مواقع این اتفاق می افتد که در محل پروژه برق سه فاز در دسترس نیست و یا اگر هست قدرت کافی برای برقراری قوس الکتریکی قدرتمند دردستگاه استاد ولدینگ را ندارد که همین امر باعث کیفیت بد جوش و کنده شدن گلمیخ ها می گردد ، حال چه باید کرد ؟

1- در بعضی مواقع برق سه فاز موجود است اما قدرت کافی ندارد :

اول : فیوزبرق سه فاز را از 35 آمپر به 63 آمپر تبدیل کنید .

دوم : اگر کابل برق از کنتور به دستگاه ضعیف است مثلاً 4*2 می باشد آنرا به 10*2 تغییر دهید . 

سوم : سعی کنید طول کابل شما کمتر از 30 متر باشد .

 

2- در بعضی مواقع کلاً برق سه فاز موجود نیست :

راه حل : در چنین مواقعی می بایست حتماً از دستگاه دیزل ژنراتور استفاده گردد ، اما نه از نوع معمولی بلکه از دستگاهی که مولد  آن قدرت تولید حداقل  200 KAVA برق و یا 180AM برق را داشته باشد .

دستگاه دیزل ژنراتور

 در ضمن به توضیحات اجاره دهنده دستگاه توجه نکنید خود شخصاً دیزل ژنراتوررا قبل از حمل به پروژه توسط آمپر سنج تست کنید و از قدرت حداقلی آن که 180 آمپر است اطمینان حاصل نمایید .

برای مشاوره بیشتر با ما تماس بگیرید .


مطالب مرتبط: